K

Kabe

Şerlerden sakınmaya, hayırlı amellere, evlenmeye, emniyet ve güvene, hacca gitmeye, Kur an ve sünnete; kendisine uyularak hidayet bulunan salih ebeveyne, gerçek alim, evliya ve mürşide yahut cennete, Kabe de namaz kılmak yönetimden iyilik görmeye, düşmannın şerrinden emin olmaya, Kabe ye bakmak esenlik ve huzura, Onun bir duvarının yıkıldığını görmek dini bir önderin vefatına, Kabe yi adabına uygun olarak tavaf ettiğini görmek farz ibadetleri hakkıyla yerine getirmeye, sözünün gereğini yerine getirmeye, Kabe de yanış ve uygunsuz bir iş yaptığını görmek sünnetlere aykırı hareket etmeye, Kabe nin kendi evine yahut başka yere geldiğini görmek o ev ve yer için sürekli itibar, şeref ve devlete, Onun harap olduğunu görmek namazı terk etmeye yahut tadil i erkana uymaksızın namaz kılmaya, Kabe ye doğru yöneldiğini görmek din ve dünyasını ıslah ile hayra ve esenliğe ulaşmaya, Kabe bazen mevsimlere, kentin geniş sokak ve caddelerine, birliktelikleri hayır üzere olan topluluklara delalet eder. ( Kabe nin Altınoluğu için Bakınız; Oluk.)

Kişi bütün sıkıntılarından kurtulur. Onun için huzurlu, yeni bir zaman başlayacaktır. Çok iyi bir Rüyadır.

Rüyada Kabe yi görmek devlet baskani, devlet büyükleri, hakim, evlenmek, Kabe yi ziyaret etmekle yorumlanir. Kabe nin içinde namaz kildigini gören, devlet büyüklerinden biri"" ne yakin olur. Düsmanindan kurtulur. Kabe ye girdigini görmek, bir devlet büyügünün makamina girmekle yorumlanir. Kabe den bir haber aldigini görmek, hükümetten isine dair bir haber alacagina, Kabe nin duvarlarindan birinin yikilmis oldugunu görmek. devlet büyüklerinden birisinin ölümüne delalet eder. Kabe den bir sey çaldigini görmek, haram bir is islemege; Kabe ye dogru yürü mek. dininin kuvvetine; Kabe nin üstünde namaz kildigini gör mek. Islamiyet ten uzaklastigina, Kabe yi çignedigini görmek, sünnet i seniyyeye karsi olmaya; gökten meleklerin inip Kabe yi baska bir yere tasidiklarini görmek, o beldede asayisin düzgün olacagina, Kabe yi pis görmek farzlari terk ettigine isarettir. Abdulgani Nablusi ye göre: Rüyada Hacer i Esved i mesh etmek (eliyle oksamak) Hicaz halkindan veya Peygamberimiz (SAV) Efendimizden olan bir zata uymaya (iktiba etmege) delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada Kabe yi görmek, halife veya bir bakan yahut bir reise ya da evlenmeye isarettir. Bazen rüyada Kabe yi görmek, rüya sahibinin Beytullah a girecegine isarettir. Rüyada Kabe yi gören kimse, yapacagi hayirli bir amelle müjdelenir. Ya da islemeyi arzu ettigi bir serden sakinir. Bir kimse Kabe de namaz kildigini görse, bir reisten veya imamdan kuvvet alir. Düsman serrinden emin olur ve hayra erisir.

Rüyada Kabe ye giren kimse halifenin huzuruna çikar, oradan bir sey aldigini gören kimse halifeden bir sey alir. Kabe nin duvarlarindan bir duvarin yikildigini görse, devlet reisinin ölecegine isarettir. Bir kimsenin rüyada, Kabe ye varip orada hac ile alakali bir sey yapmasi, o kimsenin Allah (C.C.) in farzlarindan emrettigi seye veya kefaret i yemini yerine getirmek için çaba sarfetmesine isarettir. Rüyada Kabe ye bakmak korktugundan emin olmaya isarettir. Bir kimse rüyada Mekke de bir vazifeye memur edilse devlet reisinin isleriyle ilgili bir vazife o kimseye verilir. Rüyada Kabe den bir nar çaldigini gören kimse, dinini islah eder. Mekke de ölüler arasinda olduguna ve ondan bir seyler sorduklarini gören kimse, sehit olarak ölür. Bir kimse rüyada Kabe de Abdest bozdugunu görse, halifeye isabet edecek bir musibete isarettir. Rüyada Kabe nin kendi evinde oldugunu gören kimse, daima saltanat, devlet ve halk arasinda söhret bulur. Ancak Kabe nin seklinde kötü bir hal görse, rüyada ev sahibi için hiç bir hayir yoktur. Kendi evinin Kabe oldugunu görse. Kabe Müslümanlarin önderi, o kimse de onun maiyetinde bulunur. Bir kimse, Kabe nin üzerinde namaz kildigini görse, irtidat eder. Hatmi serife girip, Kabe üzerinde namaz kildigini gören kimse in am(nimetleri), ihsan ve rütbeye erisir. Mezhebinin kötü dedigi ve sünnete muhalif hareket etmesiyle beraber tahsildarlik yapar. Kabe de bir hata isledigini gören kimse. Resülullah (S.A.V.) in Sünnet i Seniyyesine muhalif harekette bulunur ve nefsine uyan kimselerin yoluna girer.

Bir kimse rüyada Meleklerin, gökten inip ve Kabe yi temelinden kaldirip bir sehre koyduklarini görse, o yerde bir fitnenin çikmasina, Müslümanlarin önderinin o sehirde bulunmasina isaret eder. Bir kimse Kabe nin harap oldugunu görse, namazini terk eder. Bir kimse, Kabe yi tavaf ettigini veya hacla ilgili bir vazifeyi yaptigini görse, o kimsenin yaptigi vazife miktarinca dinin salahina isarettir. Bir kimse, Kabe ye yönelmis oldugunu görse, din ve dünyasini islah edecek bir seye yönelecegine veya bazi islere karismak üzere sultanin bulundugu tarafa yönelmek üzere bulundugunu i isarettir. Bir kimsenin kendisini Sünnet i Seniyyenin aksine olarak hac : vazifelerinden bazi seyleri noksan yaptigini görmesi o kimsenin namazinda kibleyi degistirdigi gibi dinini de degistirecegine isarettir. Kabe namaza da isarettir. Çünkü Kabe, namaz kilanlarin kiblesidir. Kabe mescit ve camiye de isarettir. Çünkü Kabe, Allah in evidir. Kabe islam, Kur an. Sünnet. Mushaf i Serif, alim baba, Seyyid, koca ve ana gibi kendilerine uyulmakla hidayete erisilecek kimselere isarettir. Bazen Kabe, Cennete isarettir. Çünkü Kabe Allah in evidir. Cennet de Allah in evidir. Cennete kavusmak k ise, ancak Kabe ye yönelmekle mümkün olur. Bazen de Kabe mevsim, . cemaat, sokak ve genis mevkilere isarettir. Bir kimse rüyada Kabe. kendisinin evi oldugunu görse, o kimsenin nBil oldugu devletine veya bildigi ilmine ya da yaptigi bir amelinden dolayi insanlarin ona kosup ziyaretine gidecegine ve kapisinin kalabalik olacagina isarettir.


RÜYA TABİRLERİ

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - Y - Z

Anketler

Sitemizi Beğendiniz mi ?